Profilaktyka

Grupa psychoedukacyjna – grupa kierowana do dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi. Grupy tworzone są według kryterium wiekowego. Celem grupy jest psychoedukacja osób eksperymentujących/szkodliwie używających narkotyki na temat zagrożeń jakie niesie za sobą zażywanie substancji psychoaktywnych, edukacja czym jest uzależnienie, dostarczenie wiedzy i narzędzi jak unikać sytuacji zagrażających oraz jak konstruktywnie radzić sobie z problemami. Prowadzić to ma do rozwoju w uczestnikach postawy życia bez narkotyków oraz zachęcić do wzięcia odpowiedzialności za własne życie. Proponowany przez nas program jest nowatorską propozycją podejścia do ludzi używających narkotyków. Metodologia zajęć jest oparta o metodę Dialogu Motywującego – będącego obecnie najbardziej skutecznym sposobem pracy z osobami używającymi narkotyków. Zakładamy otwartą rozmowę z uczestnikami na temat zachowań ryzykownych. Uczestnicy aktywnie biorą udział w proponowanych przez prowadzących ćwiczeniach. Zajęcia są prowadzone warsztatowo.Program grupy zakłada 5 dwugodzinnych spotkań psychoedukacyjnych prowadzonych w formie warsztatów przez 2 terapeutów uzależnień. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie udziału w grupie psychoedukacyjnej. Grupy psychoedukacyjne są prowadzone cyklicznie. W celu otrzymania informacji na temat daty rozpoczęcia najbliższej grupy prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty z Poradnią.

 

Alternative Dance Częstochowa –  w ramach profilaktyki selektywnej prowadzimy program Alternative  Dance Częstochowa. Jest to projekt realizowany przez pracujących w Poradni partyworkerów. Kierowany do okazjonalnych użytkowników narkotyków, uczestników częstochowskich klubowych i plenerowych imprez. Głównym celem projektu jest redukcja szkód związanych z używaniem narkotyków, promowanie bezpiecznego imprezowania.. Działanie ma charakter terenowy – działania prowadzone są w klubach muzycznych i podczas imprez plenerowych. Gdzie można spotkać naszych partyworkerów? Aby wiedzieć więcej i być na bieżąco  zapraszamy  do polubienia naszego profilu facebookowego : www.facebook.com/AlternativeDanceCzwa.

Wymiana igieł i strzykawego „Poradnia Uliczna” – nasza działalność profilaktyczna to również stała wymiana zużytych igieł i strzykawek oraz rozdawnictwo prezerwatyw wśród czynnych narkomanów. Kontakt z pacjentami prowadzi zespół pracowników ulicznych – pracują oni w miejscach spotkań osób uzależnionych. Streetworkerzy regularnie jeżdżą również do Katowic, gdzie spotykają się z podopiecznymi na terenie dworca PKP i jego najbliższych okolicach.